Gdzie zastosować izolację pianką poliuretanową?

Izolacja bazująca na natryskowej piance poliuretanowej (PU) może być zastosowana na praktycznie każdej powierzchni, m.in. na powierzchni wykonanej z blachy, stali, drewna, papy, styropianu, jak również na płycie drewnopochodnej. Dodatkowo wspomniane powierzchnie mogą mieć różne kształty od powierzchni płaskich do bardziej skomplikowanych jakie spotyka się przy powierzchniach wykonanych z blachy trapezowej czy falistej.Kde používať izoláciu s polyuretánovou penou.

Natrysk piany na paroprzepuszczalną folię i membranę dachową

Natryskowa pianka poliuretanowan o strukturze otwartokomórkowej jest doskonałym materiałem izolacyjnym aplikowanym bezpośrednio w miejscu izolacji. Dzięki dobrej adhezji, pianka idealnie przylega zarówno do folii jak i do membran dachowych. Natryskiwana na tego typu podłoże rośnie we wszystkich kierunkach w jednakowym stopniu. Dodatkowo nie powoduje wypychania membrany w kierunku poszycia dachowego. Aplikacja natryskowej pianki poliuretanowej bezpośrednio na membranę jest jedną z najskuteczniejszych metod ocieplania poddasza, ponieważ dokładnie wypełnia wszystkie, nawet najdrobniejsze szczeliny. Jednocześnie uszczelnia połączenia z membraną. Jest to dodatkową zaletą, gdyż w ten sposób tworzy skuteczną wiatroizolację. 
Natryskowa otwartokomórkowa pianka poliuretanowa poza właściwościami termoizolacyjnymi posiada również doskonałe własności dźwiękochłonne. Pianka izoluje akustycznie pomieszczenie od zewnętrznych hałasów. Kolejnym istotnym atutem pianki jest niezmienność parametrów. Dzięki temu jest ona trwałym i skutecznym termoizolatorem.

Natrysk piany na deskowanie i inne materiały drewnopochodne

Natryskowa pianka poliuretanowao strukturze otwartokomórkowej może być bezpośrednio aplikowana na podkład z desek lub innych materiałów drewnopochodnych, które przeszły proces sezonowania. Dzięki swoim właściwościom adhezyjnym doskonale łączy się z podłożem umożliwiając oddychanie powierzchni. Podłoże izolacji wykonanej natryskową pianką PU nie ulega procesowi degradacji (drewno nie gnije i nie butwieje). Fakt, że natryskowa pianka PU doskonale sprawdza się jako materiał izolacyjny dla drewna potwierdza to, że od lat jest ona stosowana do izolowania kanadyjskich domków o konstrukcji drewnianej. Natryskowa pianka poliuretanowa może być stosowana na szeroką skalę do termoizolacji oraz do izolacji akustycznej stropów i ścian szkieletowych wewnątrz budynku. Aplikacja pianki na stropy, oprócz funkcji termoizolacji spełnia rolę materiału wygłuszającego odgłosy kroków i innych hałasów, głównie z zewnątrz.

Natrysk piany poliuretanowej na fundamenty

Natryskowa pianka poliuretanowa o strukturze zamknietokomórkowej, jest doskonałym rozwiązaniem dla izolacji tak ważnej części budynku jakim jest fundament. Poprzez aplikację pianki PU uzyskujemy izolacje często nazywaną „2 w 1”, ze względu na fakt, że zapewnia ona jednocześnie hydro- i termoizolację. Dzięki strukturze zamkniętokomórkowej, pianka jest optymalnym materiałem zabezpieczającym fundamenty m.in. przed wodami gruntowymi, gdzie przy częściowym zanurzeniu jej krótkotrwała nasiąkliwość wodą wynosi poniżej 0,11 kg/m2. Uzyskana powłoka jest jednolita (bezszwowa), co dla wielu projektantów i inwestorów jest ogromną zaletą. Natryskowa pianka typu zamkniętokomórkowego znajduje szerokie zastosowanie zarówno w nowym jak i starym budownictwie. Szybkość wykonania izolacji przy użyciu natryskowej pianki ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza w przypadku wykopów podsiąkających wodą. Zastosowanie izolacji skutecznie chroni fundament przed przenikaniem wilgoci z gruntu, a tym samym jego przemarzaniem i przeciekaniem.

Natrysk piany poliuretanowej na posadzki

Posadzkę można zaizolować za pomocą pianki, która zapewnia zwiększoną energooszczędność pomieszczeń przy zastosowaniu zmniejszonej grubości warstwy izolacyjnej w porównaniu do tradycyjnych izolacji. Piana poliuretanowa cechuje się ponadto zwiększoną wytrzymałością na ściskanie (≥ 400 kPa) oraz dobrą hydroizolacją. Bezspoinowa izolacja wyklucza powstawanie mostków termicznych, a także wypełnia wszelkie luki i zakamarki zwłaszcza, gdy na podłodze rozmieszczone są różnego rodzaju rury i instalacje.

Natrysk pianki poliuretanowej na ściany zewnętrzne – elewacje

Aplikacja natryskowej pianki PU o strukturze zamknietokomórkowej lub otwartokomórkowej może być stosowana na ściany zewnętrzne budynku, na których inwestor przewiduje elewację wykonaną z okładzin takich jak siding (oblicówka), deska, panele szklane czy płyty cementowo-wiórowe. W tego typu realizacjach, natrysk piany odbywa się bezpośrednio na ścianę od strony zewnętrznej, między wcześniej przygotowany ruszt wykonany m.in. z listew drewnianych. Dzięki tego typu izolacji uzyskuje się monolityczną termoizolację budynku, która eliminuje ewentualne mostki termiczne. Dodatkowo izolacja chroni przed nadmiernym wychładzaniem się ścian. Dzięki dobrym parametrom oporu dyfuzyjnego, zapewnia ochronę przed wykraplaniem się pary wodnej od strony wewnętrznej, zapobiegając jednocześnie powstawaniu grzybów.

Natrysk pianki poliuretanowej na ściany działowe i szkieletowe

Natryskowa pianka poliuretanowa o strukturze otwartokomórkowej lub otwartokórkowej, może być stosowana na szeroką skalę do termoizolacji oraz do izolacji akustycznej, zarówno ścian działowych jak i ścian szkieletowych. Aplikacja piany oprócz funkcji termoizolacji spełnia również rolę materiału wygłuszającego odgłosy kroków i innych hałasów. Ponadto czas aplikacji piany metodą natryskową pomiędzy przegrody ściany jest stosunkowo krótki w porównaniu do tradycyjnych izolacji termicznych. Tym samym stosowanie pian w budownictwie szkieletowym dodatkowo zmniejsza koszty wykonania usługi.

Natrysk pianki poliuretanowej na ściany wewnętrzne murowane

Ściany od strony wewnętrznej najczęściej izolowane są pianą zamkniętokomórkową typu, co przy niskim współczynniku przewodzenia ciepła (λ = 0,021 ± 0,001 W/m·K) zapewnia zwiększoną energooszczędność pomieszczeń. Dodatkowa bezspoinowość aplikacji redukuje do minimum mostki termiczne. Doskonała przyczepność do różnych materiałów budowlanych powoduje, że piana idealnie nadaje się do ocieplania budynków inwentarskich oraz przemysłowych. Bezspoinowy system izolacji jaki oferuje pozwala na zachowanie odpowiednich temperatur wewnątrz budynku, a tym samym zapobiega powstawaniu skropleń na ścianach. W związku z tym w efekcie skutecznie zapobiega powstawaniu czarnych plam spowodowanych pleśnią i zagrzybieniem.

Natrysk piany poliuretanowej na stropy

Piany o strukturze otwartokomórkowej jak również o strukturze zamkniętokomórkowej, idealnie nadają się do izolacji stropów, zarówno pomiędzy dwiema kondygnacjami mieszkalnymi, jak również kondygnacją mieszkalną a piwnicą, garażem czy strychem. W zależności od pomieszczeń, które oddzielają, ważna jest kwestia izolacyjności czy wygłuszenia hałasów. Piana ze względu na dużą ilość otwartych komórek oraz niską gęstość, zapewnia dobre parametry akustyczne. W przypadku istotnego znaczenia izolacyjności cieplnej, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z różnicą temperatur w pomieszczeniach oddzielonych stropem, lepiej będzie spisywała się piana.

Natrysk pianki poliuretanowej na dachy od strony zewnętrznej

Natryskowa pianka poliuretanowa o strukturze zamknietokomórkowej, to idealny materiał hydro- i termoizolacyjny dachów. Potwierdza to fakt, że nie ma znaczenia kształt dachu. Pianka optymalnie wypełnia wszelkie krzywizny i bardzo dobrze przylega do podłoża m.in. do papy, blachy, betonu, do styropapy, drewna i materiałów drewnopochodnych. 
Natrysk pianką na dachy, ma zastosowanie zarówno w przypadku nowych jak i remontowanych (docieplanych) obiektów. Ważne jest jednak to, że pianka poliuretanowa położona na dach, musi być bardzo dobrze zabezpieczona przed możliwą degradacją z powodu promieniowania ultrafioletowego (UV). Ochronę stanowi m.in. zabezpieczenie dachu farbami anty-UV, farbami z posypką kwarcową czy poprzez zastosowanie kolejnej powłoki np. dedykowanego do tego celu polimocznika. 
Dach wykonany przy użyciu natryskowej pianki poliuretanowej zabezpieczonej polimocznikiem, stanowi doskonałą termo- i hydroizolację. Szybkość wykonania izolacji natryskową pianką PU oraz doskonała adhezja z podłożem, niepodważalnie świadczą o przewadze pianki nad wieloma innymi technologiami wykorzystywanymi do izolacji dachu. Dodatkowo natrysk pianką PU nie generuje kosztów utylizacji starych powłok, gdyż nie wymaga demontażu wcześniejszych materiałów. Istotnego znaczenia przy tego typu izolacjach nabiera fakt, iż piana charakteryzująca się niewielką wagą, nie tylko nie obciąża dachu, ale dodatkowo usztywnia jego konstrukcję. 
Wysoka wytrzymałość na ściskanie (≥ 400 kPa) z kolei zapewnia możliwość swobodnego poruszania się po dachu, natomiast jednolita izolacja wykonana pianą pozbawiona jest mostków termicznych. 
Należy pamiętać o tym, że wykonanie tego typu izolacji odbywa się tylko w ściśle określonych warunkach pogodowych. Dotyczy to zarówno temperatury jak i wilgotności powietrza. 
Szybkość aplikacji, a przede wszystkich wysoka wydajność i niskie współczynniki przewodzenia ciepła przemawiają na korzyść tego typu docieplenia dachu.